Nowe „stare” mieszkanie z pomocą projektanta

Wielokrotnie w czasie gdy prowadziłam działalność agentki nieruchomości spotykałam się z sytuacjami, w których nabywcy mieszkań przeznaczonych do remontu nie wykorzystywali pełnego potencjału, jaki drzemał w danym mieszkaniu z powodu braku wiedzy o możliwościach jego rearanżacji. Doskonałym przykładem mogą być dwa mieszkania w budynku z lat 50-tych, zlokalizowanym w Krakowie na Nowej Hucie kupione przez dwa różne małżeństwa w odstępie kilku miesięcy.Oba mieszkania dysponowały podobną powierzchnią (ok. 50 m2), i były budowane w „starym” stylu – ciasna łazienka, stosunkowo obszerna kuchnia, wąski i długi mały pokój oraz stosunkowo duży pokój dzienny. Całościowo układ mieszkania nie był zły, jednakże można go było zaaranżować lepiej, a to dlatego iż przez oba mieszkania przechodziła tylko jedna ściana nośna.

Mieszkanie do remontu to okazja

W przypadku jednego z mieszkań małżeństwo zainwestowało w remont mieszkania w zastanym układzie – co wiązało się z wymianą instalacji (stan zastany: instalacja elektryczna – aluminiowa, 60-cio letnie instalacje wod-kan), wymianą podłóg, okien, odnawianiem ścian i sufitów. Jednym słowem – kompleks.

Drugie małżeństwo od razu do oględzin mieszkania przystąpiło z projektantem wnętrz, który zasugerował już podczas wstępnych oględzin ciekawe (nawet dla mnie) rozwiązania, mające na celu unowocześnienie mieszkania. Ostatecznie, po zakupie mieszkanie zostało pozbawione niemal wszystkich ścian działowych, połączono kuchnię z małym pokojem tworząc otwartą przestrzeń, powiększono łazienkę oraz zupełnie przebudowano kształt przedpokoju. Ostatecznie remont mieszkania zamknął się w niewiele większej kwocie co u pierwszego małżeństwa, jednak mieszkanie wyglądało zupełnie inaczej – jak mieszkanie odebrane świeżo od developera.

Projektant wnętrz – warto zainwestować

Ten przykład pokazał mi, jak stosunkowo niewielkim kosztem (usługi projektanta wnętrz w przypadku aranżacji mieszkań rzadko kosztują więcej niż marża płacona agencji nieruchomości przy zakupie mieszkania) można zmienić nawet stare mieszkanie nie do poznania, i jak bardzo warto zwracać uwagę właśnie na możliwości przebudowy mieszkania związane z  obecnością małej ilości ścian nośnych w jego układzie. Z usług architekta wnętrz możemy korzystać już na etapie kupna mieszkania, gdy oglądając kolejne nieruchomości pomoże nam wybrać odpowiednią do naszych potrzeb.

Spośród projektantów wnętrz z którymi się spotykałam w trakcie swojej pracy bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie pani Justyna z pracowni projektowej WERDHOME (http://werdhome.net) działająca na terenie zarówno Krakowa jak i całej południowej Polski.

Wpis gościnny nadesłany przez panią Lucynę Marzec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *